کابینت آلمان بیانیه آمریکا اوباما دوشنبه

کابینت: آلمان بیانیه آمریکا اوباما دوشنبه آمریکایی دانشجویان میشل اوباما باراک اوباما دونالد ترامپ ریاست جمهوری

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی در دولت یازدهم گروهی وجود دارند که فقط در پی برآوردن منویات شخصی هستند و باید کنار بروند / مرتضی مبلغ

با توجه به عوامل مختلفی که وجود دارد؛ حتما می بایست کابینه دوزادهم عوض کردن کند تا زمانی که یک کابینه مقتدر، کارآمد، توانا و شجاع شکل بگیرد و بتواند اهداف و وع

در دولت یازدهم گروهی وجود دارند که فقط در پی برآوردن منویات شخصی هستند و باید کنار بروند / مرتضی مبلغ

مرتضی مبلغ : در دولت یازدهم گروهی وجود دارند که فقط در پی برآوردن منویات شخصی هستند و باید کنار بروند

عبارات مهم : سیاسی

برای اصلاح طلبان اهمیتی ندارد که خودشان در عرصه مدیریت اجرایی باشند یا خیر.

با توجه به عوامل مختلفی که وجود دارد؛ حتما می بایست کابینه دوزادهم عوض کردن کند تا زمانی که یک کابینه مقتدر، کارآمد، توانا و شجاع شکل بگیرد و بتواند اهداف و وعده هایی که مدیر جمهور مطرح کردند را به ثمر برساند.

در دولت یازدهم گروهی وجود دارند که فقط در پی برآوردن منویات شخصی هستند و باید کنار بروند / مرتضی مبلغ

یکی از دلایل عوض کردن کابینه بازمی گردد به مشکلاتی که باقی مانده هست، پرسشها اقتصادی و حوزه سیاست داخلی از جمله این پرسشها باقی مانده هست. علت دیگر مربوط می شود به اینکه؛ کابینه اول در حد و اندازه وعده هایی که آقای مدیر جمهور داده بودند، نبود البته خیلی از وزرا تلاش خود را کردند ولی بعضی از مدیران بخصوص مدیران منطقه ای نتوانستند آن طور که شاید و باید همپای مدیر حمهور، مردم و مکشلات پیش بروند. این ها عواملی است که عوض کردن کابینه را مهم می کند و با توجه به فضای جدیدی که در اثر برگزاری انتخابات ایجاد شد که در واقع ما همبستگی پرشوری را شاهد بودیم و همچنین اعتمادی که به اقای روحانی شد جهت اینکه بتواند به حل و فصل پرسشها ادامه دهد امید و انتظار است که با سرعت بالاتر و همدلی و اقتدار زیاد کارها پیش رود. این ها مجموعه عواملی است که باعث می شود کابینه حتما به شکل قابل ملاحظه ای عوض کردن کند.

اصلاح طلب ها یک روش ملی را از سالیان قبل پیش گرفتند این بود که؛ اصلاح اوضاع کشور و حل بحران و مشکلاتی که به خصوص بخش وسیعی از آنها در اثر بی سیاستی ها، برنامه های غلط و غیرسازنده بوجود آمد در اولویت قرار گرفت.

با توجه به عوامل مختلفی که وجود دارد؛ حتما می بایست کابینه دوزادهم عوض کردن کند تا زمانی که یک کابینه مقتدر، کارآمد، توانا و شجاع شکل بگیرد و بتواند اهداف و وع

برای اصلاح طلبان همانطور که در عمل هم سال 92 و روند شکل گیری دولت یازدهم نشان دادند، اهمیتی ندارد که خودشان در عرصه مدیریت اجرایی باشند یا خیر. مهم آن است که؛ “دولتی شکل بگیرد تا بتواند مطالبات مردم و جامعه را پاسخ دهد”.

این راهبردی است که از طرف اصلاح طلبان دنبال شده است و هیچگاه دنبال سهم خواهی نبوده اند. این استراتژی در انتخابات دوازدهم هم مشخص بود و استدلال من این است که؛” اصلاح طلبان هیچ گاه دنبال این نیستند که از کابینه سهم طلب کنند و قصد داشته باشند خودشان وارد شوند” مهم این بوده که کابینه ای در تزاز مطالبات مردم و جامعه تشکیل شود و تفاوتی نمی کند که اصلاح طلب ها سهم و حضور داشته باشند یا نه.

این در عین حالی است که اصلاح طلب ها اعلام امادگی کرده اند: « اگر جایی به آنها نیاز باشد با کمال میل بخاطر خدمت به جامعه و برون رفت از پرسشها وارد عرصه شوند».

در دولت یازدهم گروهی وجود دارند که فقط در پی برآوردن منویات شخصی هستند و باید کنار بروند / مرتضی مبلغ

نکته دیگری هم در اینجا وجود دارد؛ کسانی می توانند اهداف مردم و مدیر جمهور را دنبال کنند که دارای دو شاخصه باشند: “اولا از تجربه و کارآمدی مورد نیاز برخوردار باشند و پیشینه آنها نشان دهد در سمت هایی که مشغولیت و جایگاه داشته اند عملکرد و کارنامه موفقی داشته اند. و دوم اینکه اعتقاد راسخی به تحقق برنامه ها و وعده های مدیر جمهور داشته باشند”.

شخص اقای روحانی اشاره کردند که؛ «بعضی از مدیران خیلی عادی و بدون انگیزه آنچنانی در عرصه بودند و یا بعضی از مدیران تلاش کردند جایگزین اینکه اکنون وظیفه ملی و مردمی خودشان را انجام دهند، با جریان برابر ببندند». بنابراین اعتقاد راسخ به برنامه ها شاخصه مهمی است و در طول 4 سال مشخص شد که چه کسانی واقعا به صورت اعتقاد در صحنه حضور دارند و کار می کنند، بدون اینکه دنبال چیزی باشند متقابلا گروه دیگری هم وجود دارند که فقط در پی برآوردن منویات شخصی هستند و باید کنار بروند.

با توجه به عوامل مختلفی که وجود دارد؛ حتما می بایست کابینه دوزادهم عوض کردن کند تا زمانی که یک کابینه مقتدر، کارآمد، توانا و شجاع شکل بگیرد و بتواند اهداف و وع

در طول این مدت جهت مدیر جمهور مشخص شد که اصلاح طلبان حاضر در مدیریت های ارشد مجرب و توانمندتر ظاهر شدند و به دنبال حل و فصل پرسشها هستند نه در جهت گارانتی آینده خودشان و بعضی از ملاحظات باشند.

من فکر می کنم شرایط به گونه ای است که؛ مدیر جمهور در کابینه دوازدهم از اصلاح طلبان زیاد استفاده خواهند کرد منتها همانطور که اشاره کردم این به هیچ وجه به منظور سهم خواهی نیست.

در دولت یازدهم گروهی وجود دارند که فقط در پی برآوردن منویات شخصی هستند و باید کنار بروند / مرتضی مبلغ

کابینه در دو محور به تغییرات اساسی نیاز دارد؛ یکی در حوزه سیاست داخلی است که در دوره اول بارها گفته شد کابینه نسبت به مسایل سیاست داخلی کوتاهی کرد، آن طور که باید و شاید پرسشها داخلی برطرف و رجوع نشد و تمام توجه معطوف به معضلات سیاست خارجی و اقتصادی شد که درست هم بود ولی نسبت به سیاست داخلی غفلت هایی صورت گرفت. دوره قبل در مدیریت سیاسی استانی نه تنها عوض کردن جدی صورت نگرفت، بلکه حتی نوع رفتارها باعث نارضایتی های جدی در بسیاری از استان ها شد و حتما در بخش مدیریت سیاسی باید تغییرات جدی و سازنده ای شکل بگیرد و به طبع آن مدیریت سیاسی استانی که بسیار مهم است در تحقق وعده ها و اهداف مدیر جمهور که به شکل سازنده ای ارتقا پیدا و اوضاع اصلاح پیدا کند.

مطلب بعد مجموعه مدیریت اقتصادی است که یکی از فوری ترین نیازهای جامعه مسایل اقتصادی محسوب می شود بخصوص در بخش جذب سرمایه و توسعه کسب و کار که منجر به رونق اقتصادی و حل پرسشها بیکاری می شود، مجموعه مدیریت کابینه باید یک مجموعه توانمند و منسجم باشد انسجام در این بخش فوق العاده با اهمیت و همواره یکی از مشکلاتی که در دولت های گذشته محرز هست؛ عدم انسجام مدیران اقتصادی کابینه بوده که در یک راستا عمل نمی کردند و لذا هم افزایی کمتری پیدا می شد و باعث ایجاد پاره ای از پرسشها جهت یکدیگر می شدند در کابینه یازدهم هم کم و بیش ما این مسئله را شاهد بودیم و حتما بایستی یک مجموعه منسجم شکل بگیرد.

مورد مهم دیگر مدیریت علمی فرهنگی کابینه دوازدهم بخصوص در بخش وزارت علوم هست. آنجا به عنوان مرکز و مجمع نخبگان علمی و دانشجویان کشور نقش بسیار مهمی جهت پیشرفت اینده کشور و همین طور توسعه علمی، اجتماعی و فرهنگی دارد و نیازمند تغییراتی است که متناسب با ارزش و جایگاه این نهاد تعیین کننده، باشد.

مرتضی مبلغ

معاون سیاسی وزیر کشور در دولت اصلاحات*

اخبار سیاسی – عصر کشور عزیزمان ایران

واژه های کلیدی: سیاسی | مدیریت | اقتصادی | اصلاح طلب | اصلاح طلبان | رونق اقتصادی | اخبار سیاسی و اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs